Hakkımızda

BURSA’DA VETERAN MASA TENİSİ


      Türkiye’de Masa Tenisi denince Bursa’nın özel bir yeri olduğunu düşünüyoruz. 80’li yıllarda bu işe gönül vermiş değerli antrenörlerimizin yetiştirdiği gençleri gören, daha önceden masa tenisi oynamış sevdalı kişiler bu spora yeniden başlamaya karar verdiler. Kısa zamanda Bursa’da 5-6 kuruluşun bir araya gelip karşılaşma yapması sonrasında veteran faaliyetlerinin ilk temelleri atılmış oldu. ”Veteran”ın sözlükte karşılığı; ‘emektar, deneyimli kişi, veya gazi’ olarak tanımlanmıştır. 40 yaşından sonra masa tenisi sporunu yapan ve yarışmalara giren sporculara veteran denmektedir. Yarışmalardaki kategoriler ise kadın ve erkekler ayrı ayrı, tek,çift ve miks şeklinde olmaktadır. 30-39 Veterana hazırlık, 40-49, 50-59, 60-64, 65-69, 70-74, 75-79, 80-84, 85-89 ve 90 üstü  yaş gruplarına bölünmüştür. Son rakamı çift olan  yıllarda Dünya şampiyonası, tek olanlarda ise Avrupa şampiyonası yapılmakta, yapılmakta olan bu şampiyonalara en az 2.500 -3.000 kişi katılmaktadır.

      Yıllarca Bursa’mızda il temsilciliği yapmış masa tenisi için her şeyini feda eden, rahmetle andığımız Diş Hekimi Cemal Eren’in en büyük hayallerinden biri de kuruluşlararası ve veteran masa tenisinin yaygınlaşmasıydı. Doksanlı yıllarda hemen hemen her sene Bursa’da yaş grupları yarışmaları yapılır, uluslararası Bursa Festivali sırasında yıldız ve gençlere yönelik turnuvalar düzenlenirdi.

      1999 Yılında dönemin Masa Tenisi İl Temsilcisi Cemal Eren, Türkiye Şampiyonumuz  Bursa’nın gururu Nedim Yılmaz ve Dr.H.Fehmi Yavuzer’in yoğun çabaları sonucunda ilk tohumları atılan Kuruluşlararası Masa Tenisi organizasyonları, 2006′ da il temsilcimiz Diş Hekimi Cemil Ünlü’ nün öncülüğü, Sn. Şeref Dereci’ nin başhakemliğinde 30′ un üzerinde kuruluşun katılımı sonrasında  ‘Kuruluşlararası Bursa Birinciliği ’ adıyla başlamış oldu. 2007 yılından sonra Bursa’da ligler oluşturarak Türkiye çapındaki şampiyonaya 4 veya 5 kuruluş takımı ile katılmaya başladık. Şehrimizin takımı Çemtaş ve takım kaptanı Aykut Pınar  Bursa’mıza defalarca Türkiye şampiyonluğu getirme başarısını göstermişlerdir. Ayrıca Bosch, Bursa Tabip Odası A, Karsan ve Gazi Anadolu Lisesi takımları  da Türkiye Şampiyonası Süper Grup ve 1.liginde Bursa’yı temsil etmektedir.

       1982 Yılından beri Bursa’da radyoloji uzmanı olarak çalışan Dr. H. Fehmi Yavuzer 2006 yılının başlarında  İstanbul ve Türkiye’deki veteran derneklerinin turnuvalarına katılmaya başladı. Daha sonra Mehmet Şen ile birlikte Fenerbahçe ve İstanbul veteran derneğinin düzenlediği ferdi lig ve günlük turnuvalara katıldılar. Bu gruba,Gökhan Deniz, İlker Hakantekin, Aykut Pınar, Ersun Küçükgüldal ve Aydın Demirkol’un da  katılmasıyla sayımız artmaya başladı. Benzer ferdi ligleri Bursa’da oluşturabileceğimizi düşündük. Daha sonraları Alp Dardağan, Mithat Koçanalı, Sadi Alkan, Cüneyt Şeker, Aytekin Akdeniz, Dr. Abdullah Kaya, Dr. Ersin Gürdal, Aydın Ateş, Hasan Tebişlier, Faik Çalışır, Faik Emel ve arkadaşlarının katılımı ile İVTTA, Fenerbahçe, Göztepe, Ankara, İzmir, Kocaeli veteran derneklerinin ve Yasaka’nın düzenlediği turnuvalarda Bursa’mızı temsil ettik, çok güzel dostluklar ve deneyimler, çok sayıda kupa ve madalyalar kazandık.

     2010 yılında Kurucu başkanımız  Sn. Ali Musa Uzun, Ercan Erseç, Cemil Ünlü, Kemal Demirel, Mehmet Şen, Gökhan Deniz ve H.Fehmi Yavuzer’in çabalarıyla derneğimizi kurduk. Osmangazi Dikkaldırım Hüdavendigar Spor Salonu’nda 8 masada, hafta içi akşamları, hafta sonları ise öğleden sonraları antrenman ve maçlar yapıyoruz. 2011’de dernek kuruluşundan hemen sonra 144 sporcunun yarıştığı 12’li gruplar halinde ferdi ligler başladı ve inanılmaz bir heyecan yarattı. 2013 Şubat’ında ise hafta sonlarında tek günde sonuçlanan, 112 sporcunun katıldığı 14 farklı seviyedeki gruplarda yeni ferdi lig mücadelesi başladı. Her dönemde Bilecik ve Eskişehir illerinden de veteran sporcular bu liglere katılmaktadır


      2012 Yılında Türkiye Masa Tenisi Federasyonu’nun programladığı bizden destek istediği Türkiye Veteran Masa Tenisi Şampiyonası Bursa’da yapıldı. 104 Sporcunun katılımı ile Dikkaldırım Hüdavendigar spor salonunda yapılan turnuvaya Derneğimiz ve H.Fehmi Yavuzer sponsor oldu. Turnuvadaki fiziki koşulların mükemmel olması  nedeniyle, Masa Tenisi Federasyonu  Derneğimizi teşekkür yazısıyla kutladı. Derneğimizin Bursa da düzenlediği 2013 yılındaki  turnuvamıza  224, 2014 de ise 228 sporcu katıldı. Turnuvalarımızda  Ermetal, Can Alüminyum, Seçkin Onur, Konyalılar Tekstil, Şançelik Peugeot, Osmangazi Belediyesi destek vermişlerdir. Teşekkür ederiz.

       İstanbul’da Sn.Uğur Beşok ve arkadaşlarının oluşturduğu İstanbul Kuruluşlararası MT spor derneğinin birçok etkinliğine katılarak yarıştık, eğlendik ve çok mutlu olduk. Eğitilebilir zihinsel engellilerin okullarına ve Bedensel engellilere destek amacıyla her yıl Bursa masa tenisçileri destek veriyor ve mutluluk duyuyoruz. Bedensel engelli masa tenisçilerimizin dünya düzeyindeki başarılarından gurur duyuyoruz, onları çok seviyoruz. İKMTSKD’nin sosyal ve spor ana temalı etkinliklerini destekliyor, devamını diliyoruz.

        Turnuvalarımızı, Yönetim Kurulu üyemiz Gökhan Deniz’in bilgisayarda oluşturduğu maç programları ile yapıyoruz. TMTF’nin her yıl Ocak ayında  düzenlediği Masa tenisi Çalıştayı’nda Bursa Veteranlarını   Genel sekreterimiz Sn. Mehmet Şen temsil etmektedir. Dernek üyemiz Sn. Mithat Koçanalı  Ekim 2014 tarihinden itibaren  İdari Koordinatörümüz olmuşlardır. Üye sayımız 2014 yılının son ayında 300’e yaklaşmıştır. Derneğimizin facebook sayfasının 298 takipçisi, Şubat 2013’de kurulan ttbursa.com adlı internet sitemizin ise aylık ortalama 2300 ziyaret sayısı vardır.

        Kısa zamanda  50’nin üzerinde sportif etkinlikte bulunduk. Yaptıklarımızı daha da geliştirerek Tarihi, kültürü ve termal kaynaklarıyla ünlü olan Bursa’mızda Veteran masa tenisçileri buluşturan büyük turnuvalar düzenleyerek  Bursa’yı  tanıtmak  ve ekonomimize  katkıda bulunmak  istiyoruz. Bunların oluşabilmesi için de Veteran Masa Tenisçilerin 24 saat oynayabileceği yeterli sayıda masa ve daha geniş bir salon gerekiyor. Çok yakında JOOLA Masa tenisi firmasının destekleri ile Masa Kampanyası başlatacağız.

        Mimar Sinan Spor Salonunu veteran ve kuruluş masa tenisçilerine açan   Bursa Büyükşehir Belediye Bşk. Sn. Recep Altepe ve Bursa Osmangazi Belediye Bşk.Sayın Mustafa Dündar’a ve çalışma arkadaşlarına  Yönetim Kurulu üyemiz Sn. Kemal Demirel’e teşekkürlerimizi sunarız.

Dr.H.Fehmi Yavuzer
Bursa Veteran Masa Tenisi Spor Kulübü Derneği Bşk.